Grupa za oplemenjivanje kukuruza
Rad na oplemenjivanju kukuruza u Institutu za kukuruz „Zemun Polje“ je organizovan u okviru grupa kojima rukovode iskusni istraživači i njihovi najbliži saradnici. Aktivnosti u ovim grupama su usmerene ka razvoju i unapređenju programa oplemenjivanja novih samooplodnih linija i stvaranju hibrida kukuruza superiornih agronomskih osobina različitih grupa zrenja (FAO 100-800) i namene.
Svaki program oplemenjivanja kukuruza započinje odabirom perspektivnog genetičkog materijala i stvaranjem početnih populacija iz kojih se vrši odabir budućih linija na osnovu njihovih agronomskih osobina, potencijala rodnosti i adaptiranosti na agroklimatske uslove gajenja.
Eksperimentalne linije se testiraju u ogledima na različitim lokacijama kako bi se identifikovale hibridne kombinacije sa najvećim potencijalom za dalju komercijalizaciju. Svaka faza i aspekt oplemenjivanja se temeljno planiraju i realizuju uz primenu savremenih naučnih i statističkih metoda. U tom cilju, radi veće efikasnosti, brzine i preciznosti u oplemenjivanju kukuruza u Institutu „Zemun Polje“ koriste se savremene biotehnološke metode (molekularna karakterizacija genetičkog materijala i program dvostrukih haploida), kao i program zimske generacije.
Ovakvim načinom rada na oplemenjivanju kukuruza u Institutu za kukuruz „Zemun Polje“ se kroz generacije stvaraju savremeni hibridi koji su po svim parametrima proizvodnje superiorni u odnosu na hibride prethodnog ciklusa oplemenjivanja.