Група за оплемењивање кукуруза
Рад на оплемењивању кукуруза у Институту за кукуруз „Земун Поље“ је организован у оквиру група којима руководе искусни истраживачи и њихови најближи сарадници. Активности у овим групама су усмерене ка развоју и унапређењу програма оплемењивања нових самооплодних линија и стварању хибрида кукуруза супериорних агрономских особина различитих група зрења (ФАО 100-800) и намене.
Сваки програм оплемењивања кукуруза започиње одабиром перспективног генетичког материјала и стварањем почетних популација из којих се врши одабир будућих линија на основу њихових агрономских особина, потенцијала родности и адаптираности на агроклиматске услове гајења.
Експерименталне линије се тестирају у огледима на различитим локацијама како би се идентификовале хибридне комбинације са највећим потенцијалом за даљу комерцијализацију. Свака фаза и аспект оплемењивања се темељно планирају и реализују уз примену савремених научних и статистичких метода. У том циљу, ради веће ефикасности, брзине и прецизности у оплемењивању кукуруза у Институту „Земун Поље“ користе се савремене биотехнолошке методе (молекуларна карактеризација генетичког материјала и програм двоструких хаплоида), као и програм зимске генерације.
Оваквим начином рада на оплемењивању кукуруза у Институту за кукуруз „Земун Поље“ се кроз генерације стварају савремени хибриди који су по свим параметрима производње супериорни у односу на хибриде претходног циклуса оплемењивања.