Trichogramma kapsule – biološka kontrola kukuruznog plamenca
U okviru projekta CREDIT Vibes, čiji je koordinator Institut za kukuruz „Zemun Polje“, krajem jula prvi put su dronovima aplicirane kapsule sa Trichogramma parazitskim osicama, koje su prirodni neprijatelji kukuruznog plamenca. Ova metoda primenjena je na poljima organskog i integralno gajenog kukuruza u Srbiji, pri čemu je tretirano ukupno 16 hektara, i to u okolini Kikinde, te u ataru Novog Sada i Zemun Polja.
Parazitoidne ose Trichogramma su efikasni prirodni neprijatelji kukuruznog plamenca. Ose trihograma polažu jaja u jaja insekta domaćina, kao što je kukuruzni plamenac, ubijajući domaćina unutar parazitoida.
Dronovi su idealni za biološku kontrolu kukuruznog plamenca zato što obezbeđuju najbolju i najbržu distribuciju Trichogramma kapsula, koje nakon izleganja daju prednost korisnim insektima sposobnim da parazitiraju i neutrališu jaja kukuruznog plamenca.
Ovaj inovativni pristup povećava efikasnost suzbijanja štetočina i značajno smanjuje uticaj na životnu sredinu u poređenju sa tradicionalnim hemijskim metodama. Istovremeno, korišćenjem dron tehnologije, poljoprivrednici postižu preciznu i ravnomernu distribuciju Trichogramma parazitoida, čime se unapređuju i zdravlje useva i prinos.
Projekat CREDIT Vibes, iz programa Horizont Evropa, koncipiran je tako da pored istraživanja, fokus bude i na transformaciji istraživačko-razvojnih instituta, odnosno na podizanju njihovih naučnih i administrativnih kapaciteta. Krajnji cilj takvog pristupa je da se, s jedne strane, same naučne institucije osposobe za nalaženje novih izvora finansiranja istraživanja, ali i da se, s druge strane, stvore uslovi za efektivniju implementaciju rezultata tih istraživanja u praksi.
Sprovedena demonstracija aplikacije kapsula sa Trichogramma parazitskim osicama u Srbiji predstavlja značajan korak napred, postavljajući tako primer dobre prakse za organsku i integralnu poljoprivredu u čitavom regionu Zapadnog Balkana. U realizaciji ovog, za naše uslove, pionirskog poduhvata učestvovali su Kristina Petrović, koordinator CREDIT Vibes projekta, istraživači iz Instituta za kukuruz „Zemun Polje“, Instituta Biosense, DronSpray i Balkan Biotek, Aleksandar Ivezić, Miloš Rajković, Boris Savović, Tijana Barošević, Tamara Popović i Ivan Postolovski.
Sama istraživanja su vezana za prvi radni paket koji je isključivo istraživački i usmeren je ka razvoju novog pravca, koji se naziva Nutribreeding, a fokusiran je na oplemenjivanje naših poljoprivrednih kultura sa ciljem poboljšanja njihovih nutritivnih osobina. Istraživanja su usmerena ka rešavanju nekoliko zadataka, a prvi je za cilj imao formiranje banke gena za kulture koje imaju nutritivna svojstva važna za ishranu ljudi, te shodno tome mogu biti izuzetno značajna u daljem procesu oplemenjivanja ciljanih kultura. U sledećem koraku upravo se te kulture stavljaju u organsku proizvodnju i oglede koji podrazumevaju ekološki pristup uključujući pokrovne i združene useve, da bi se videlo kako se one ponašaju u tim uslovima. A u sklopu samog tog zadatka suština je u primeni različitih ekoloških tehnologija, pa se tako i došlo do ideje o primeni kapsula sa Trichogramma parazitskim osicama putem dronova, što je zaista inovativan metod, ne samo u Srbiji nego u čitavom regionu. S obzirom da će insekticidi, kao i svi ostali pesticidi biti zabranjeni u bliskoj budućnosti prema strategiji Zelenog dogovora EU, ova inovativna ekološka zaštita kukuruza dobija još više na značaju.
Prvi put u Srbiji usevi su tretirani Trichogramma kapsulama primenom dronova. Cilj je da se našim poljoprivrednicima ukaže na prednosti primene biološkog preparata kao što su Trichogramma kapsule u odnosu na klasične insekticide i da se u budučnosti u našoj zemlji razvije proizvodnja kapsula sa korisnim insektima.