Лабораторија за молекуларну генетику и физиологију
Истраживања у ЛМГФ су усмерена ка унапређењу програма оплемењивања кукуруза и соје, примарно у циљу решавања актуелних проблема изазваних климатским променама. Повећање температуре и смањење падавина интензивирају негативне последице абиотичког и биотичког стреса, што угрожава принос и квалитет зрна.
Савремене методе молекуларне генетике, у комбинацији са биохемијским и физиолошким испитивањима, омогућавају стварање генотипова који су толерантнији и продуктивнији у стресним условима гајења (climate-smart maize) као и генотипова високог квалитета зрна, чиме се доприноси стратегији за безбедност хране.
Истраживања
Истраживања у ЛМГФ обухватају следеће активности:
- Анализу промена на нивоу транскриптома у раним фазама развића кукуруза у условима ниских температура, применом методе секвенцирања нове генерације (Next Generation Sequencing, NGS).
- Утврђивање генетичког диверзитета, структуре популација и хетеротичних група гермплазме кукуруза и соје, применом платформи за генотипизацију (SNP маркер чипови).
- Селекцију помоћу молекуларних маркера (Marker Assisted Selection – MAS), за стварање комерцијалних линија кукуруза са високим садржајем лизина, односно β каротена, као и сорти соје без Кунитз трипсин инхибитора.
- Процену диверзитета и модела груписања гермплазме кукуруза и соје, применом PCR методе SSR маркерима.
- Нутритивну карактеризацију кукуруза, применом HPLC методе у зрну кукуруза.
- Молекуларно-генетичку идентификација патогених гљива житарица, применом PCR методе карактеристичним маркерима/прајмерима за врсту и секвенцирањем циљних гена.