Laboratorija za molekularnu genetiku i fiziologiju

Istraživanja u LMGF su usmerena ka unapređenju programa oplemenjivanja kukuruza i soje, primarno u cilju rešavanja aktuelnih problema izazvanih klimatskim promenama. Povećanje temperature i smanjenje padavina intenziviraju negativne posledice abiotičkog i biotičkog stresa, što ugrožava prinos i kvalitet zrna.

Savremene metode molekularne genetike, u kombinaciji sa biohemijskim i fiziološkim ispitivanjima, omogućavaju stvaranje genotipova koji su tolerantniji i produktivniji u stresnim uslovima gajenja (climate-smart maize) kao i genotipova visokog kvaliteta zrna, čime se doprinosi strategiji za bezbednost hrane.

Istraživanja

Istraživanja u LMGF obuhvataju sledeće aktivnosti:

  • Analizu promena na nivou transkriptoma u ranim fazama razvića kukuruza u uslovima niskih temperatura, primenom metode sekvenciranja nove generacije (Next Generation Sequencing, NGS).
  • Utvrđivanje genetičkog diverziteta, strukture populacija i heterotičnih grupa germplazme kukuruza i soje, primenom platformi za genotipizaciju (SNP marker čipovi).
  • Selekciju pomoću molekularnih markera (Marker Assisted Selection – MAS), za stvaranje komercijalnih linija kukuruza sa visokim sadržajem lizina, odnosno β karotena, kao i sorti soje bez Kunitz tripsin inhibitora.
  • Procenu diverziteta i modela grupisanja germplazme kukuruza i soje, primenom PCR metode SSR markerima.
  • Nutritivnu karakterizaciju kukuruza, primenom HPLC metode u zrnu kukuruza.
  • Molekularno-genetičku identifikacija patogenih gljiva žitarica, primenom PCR metode karakterističnim markerima/prajmerima za vrstu i sekvenciranjem ciljnih gena.

Istraživači

dr Dragana Ignjatović Micić

naučni savetnik, rukovodilac laboratorije

dr Snežana Mladenović Drinić

naučni savetnik

dr Ana Nikolić

naučni savetnik

dr Danijela Ristić

viši naučni saradnik

dr Marija Kostadinović

viši naučni saradnik

dr Jelena Vukadinović

naučni saradnik

Manja Božić

master biolog doktorand