Banka gena
U periodu od 1961-1990, na teritoriji bivše Jugoslavije su organizovane četiri sistematske misije sakupljanja lokalnih populacija kukuruza. Ukupno je kolekcionisano 2217 populacija, klasifikovanih u 18 agro-ekoloških grupa na osnovu morfoloških i bioloških svojstava i okarakterisanih po CIMMYT/IBPGR deskriptoru za kukuruz.
Sa setom lokalne germplazme i setom od 3258 introdukovanih genotipova (inbred linija, populacija, sintetika i kompozita), kolekcija Banke gena Instituta za kukuruz „Zemun Polje“ spada među deset najvećih kolekcija kukuruza u svetu. Seme se čuva u srednjoročnim uslovima hladnih komora (temperatura 0-10ºC i relativna vlažnost vazduha 45-50%).
Aktivnosti
- Regeneracija i umnožavanje genotipova kukuruza.
- Preliminarna karakterizacija i evaluacija novih genotipova prema CIMMYT/IBPGR deskriptoru.
- Ispitivanje genetičkog diverziteta uzoraka molekularnim markerima.
- Detaljnija (morfološka, biohemijska i molekularna) karakterizacija domaće i introdukovane germplazme kukuruza, u cilju identifikacije potencijalnih izvora poželjnih svojstava: tolerantnosti na abiotički i povećane otpornosti na biotički stres, povećanog nutritivnog kvalitet zrna.
- Stvaranje jezgrovnih (core) i mini–jezgrovnih (mini-core) kolekcija za specifična svojstva, za potrebe programa oplemenjivanja.
- Fenotipska karakterizacija elitnog selekcionog materijala po UPOV deskriptoru (upov.int/index_en.html).
- U okviru Evropskog kooperativnog programa za biljne genetičke resurse (ecpgr.cgiar.org), Institut za kukuruz je 1996. godine izabran za domaćina evropske baze podataka za kukuruz (European maize database).
- Saradnja i razmena uzoraka sa bankama gena širom sveta.