Istraživanje i razvoj – odeljenje za gajenje i iskorišćavanje kukuruza
dr Milica Radosavljević, Šef Grupe
dr Sladjana Žilić
dr Marija Milašinović
Dušanka Terzić, dipl.inž
Snežana Jovanović, dipl.inž
Istraživački rad na unapređenju upotrebe kukuruza u Institutu za kukuruz, u Grupi za tehnološka istraživanja, odvija se u tri osnovna istraživačka pravca:
Ispitivanje kvaliteta merkantilnog zrna ZP hibrida i sorti
- Proučavanje nutritivne i tehnološke vrednosti novorazvijenih ZP genotipova za različite namene.
- Ispitivanje promena tehnološkog kvaliteta zrna kukuruza, soje, suncokreta, pšenice i ječma u transferu od biljke do upotrebe.
- Ispitivanje funkcionalnih svojstava skroba različitih genotipova u cilju nalaženja prirodnih biopolimera za različite namene.
- Ispitivanje karakteristika proteina zrna različitih ZP genotipova u cilju razvoja proizvoda visoke nutritivne vrednosti.
- Ispitivanje karakteristika ulja zrna različitih ZP genotipova u cilju razvoja proizvoda visoke nutritivne vrednosti i određivanja vrste pakovanja, uslova čuvanja i roka trajanja ZP proizvoda.
- Ispitivanje sadržaja antihranljivih materija u zrnu ZP sorti soje i mogućnosti redukcije njihovog štetnog efekta.
- Ispitivanje sadržaja dijetalnih vlakana (rezistentni skrob, ß-glukani …) u zrnu ZP genotipova kukuruza, ječma i pšenice.
- Ispitivanje saharidnog sastava i nutritivno-tehnološke vrednosti nove generacije ZP šećeraca.
- Ispitivanje sadržaja antioksidanasa u zrnu ZP genotipova kukuruza, soje, suncokreta, ječma i pšenice.
- Ispitivanje svarljivosti merkantilnog zrna ZP genotipova.
- Razvoj i praktična primena novih analitičkih metoda za merenje i procenu tehnološke vrednosti zrna kukuruza, soje, suncokreta, pšenice i ječma kao osnove za dobijanje novih proizvoda.
Ispitivanja fizičko-hemijskih i tehnoloških karakteristika zrna kukuruza, soje, suncokreta, pšenice i ječma imaju za cilj utvrđivanje tehnološke vrednosti i namene ZP hibrida sa aspekta njihove primene u industriji. Istraživanja se realizuju kroz sledeće programske zadatke:
Ispitivanje strukture ugljenohidratnih komponenti ćelijskih zidova i svarljivosti suve materije silažnih ZP hibrida kukuruza
- Ispitivanje prinosa i strukture prinosa suve materije silažnih ZP hibrida kukuruza.
- Ispitivanje sadržaja celuloze, hemiceluloze i lignina u uzorcima linija i njihovih hibridnih kombinacija namenjenih za siliranje.
- Ispitivanje in vitro svarljivosti organske materije uzoraka genotipova namenjenih za silažu.
Cilj ovih istraživanja je da se ispita uticaj genetičke osnove ZP hibrida na strukturu prinosa silomase i svarljivost organske materije cele biljke, njenih morfoloških delova i spremljene silaže. Istraživanja se realizuju kroz sledeće programske zadatke:
Razvoj ZP biološki vrednih i ekološki bezbednih proizvoda
- Unapređenje postojećih i razvoj novih tehnoloških postupaka prerade.
- Nutritivne karakteristike Mikro-ex soje (40% griz i 60% pahuljice) kao energetsko-proteinske komponente hrane za životinje.
- Nutritivne i tehnološke karakteristike pahuljica kukuruza i drugih žitarica kao visokosvarljive komponente hrane za životinje.
- Tehnološke i nutritivne karakteristike energetsko-proteinske komponente hrane dobijene od kukuruza i soje postupkom suve ekstruzije.
- Nutritivne karakteristike potpunih smeša za ishranu mlađih kategorija domaćih životinja povećane svarljivosti i iskoristljivosti uslovljene primenom procesa mikronizacije i ekstruzije.
- Nutritivne i tehnološke karaktristike integralnog bezglutenskog kukuruznog brašna.
- Tehnološke i nutritivne karakteristike mikronizovanog kukuruznog brašna povećane svarljivosti i iskoristljivosti uslovljene primenom procesa mikronizacije i ekstruzije
- Nutritivne karakteristike koncentrata definisanog hemijskog sastava u zavisnosti od potreba ciljnih populacija ljudi za proizvodnju hleba, peciva, testenina, kaša …
- Usavršavanje ZP tehnologije za preradu oklaska u proizvode za korišćenje u industriji, poljoprivredi i za izvoz.
U zavisnosti od nutritivnih potreba ciljnih populacija ljudi, vrsta i kategorija životinja, zadatak je razviti paletu specifičnih ZP proizvoda kombinovanjem sirovina koje se biološki dopunjavaju i iskorišćavanjem poboljšanja njihove hranljive vrednosti primenom odgovarajućih tehnoloških tretmana prerade. Istraživanja se realizuju kroz sledeće programske zadatke: